News

Some race results are included below but also see Results tab for results for in recent races.

Quite a mild day today, last time we ran this in 2017 it was freezing cold with snow on the ground.  Also fairly dry.  But that hill at the end was not any easier!  Full results are on the results tab: key finishers below.

  • Lewes AC were first team: 2nd Hailsham Harriers and 3rd Wadhurst
  • 1st Man Chris Dodd of Eastbourne, 2nd Craig Sharp of Central Park Athletes, 3rd Aled Anderson Arena 80
  • 1st Lady Allissa Ellis of Hailsham, 2nd Cat Bounds of Hailsham, 3rd Sue Fry also Hailsham 
  • Juniors
    - U11 Boys 1st Finlay Goodman (Hastings Runners), 2nd Ilya Korchev (Eastbourne), 3rd Luke Draper (Wadhurst)
    - U11 Girls 1st Isabell Edwardson (unattached), 2nd Georgian Nickalls (Crowborough), 3rd Nesta Pring (Lewes)
    - U13 Boys 1st Joshua Wakefield (Eastbourne), 2nd Zach Morris (Crowborough)
    - U13 Girls 1st Darcy Pring (Lewes), 2nd Zante Gegory-Westbook (Crowborough), 3rd Mattie Cassidy (Crowborough)
    - U15 Boys 1st Eddie Walley (Unatached), 2nd Rubin Coppard (Crowborough)
    - U15 Girls  1st Hope Sankey (Bexhill Tri), 2nd Maddy Brandt (Hastings AC)
    - U17 Boys 1st Matthew Terry (Run Wednesdays)
    - U17 Girls no entrants

There are 500+ photos on the photos page taken by my wife Lorraine West.

A rasonable day for event 3 at Warren Hill near Eastbourne.  A downland course so not much mud in spire of the recent rain.  High turnouts continue with over 300 runners in the senior race for the this one lap hilly course: basically slight uyphill run down hil for 2 miles run back up and undutinga bit to the end.

Full results are available on the Results Page, highlights

  • Well done to Lewes AC first team: followed by Polegate/Seaford/Run Weds and Crowborugh Runners 3rd
  • 1st Man Thomas Thayre of Crawley AC, 2nd Matt Bradford of Lewes AC, 3rd Craig Sharp of Central Park Athletes
  • 1st Lady Allissa Ellis of Hailsham, 2nd Rachel Hillman also of Hailsham, 3rd Laura Addie of Hasting Runners  
  • Juniors
    - U11 Boys 1st Finlay Goodman (Hastings Runners), 2nd Ilya Korchev (Eastbourne), 3rd Fin Lumber-Fry (Hailsham)
    - U11 Girls 1st Ffion Sharp (Central Park Athletes), 2nd Safia Beckett (Crowborough), 3rd Amy Dowle (Eastbourne)
    - U13 Boys 1st Tom Dowle (Eastbourne), 2nd Lucia Hunter (Bexhill), 3rd James Backhouse (Wadhurst)
    - U13 Girls 1st Rae Lefay (Hastings AC), 2nd Darcy Pring (Lewes), 3rd Zante Gegory-Westbook (Crowborough)
    - U15 Boys 1st James Jewell (BexhillTri), 2nd Rowan Crouch (Bexhill Tri), Eddie Walley (Unattached)
    - U15 Girls  no entrants
    - U17 Boys no entrants
    - U17 Girls no entrants

Please also see the photos page taken by my wife Lorraine West.  Feel free to download any photos (there is no charge)

Graham   

The rain held for the second event of the season at Blackcap near Lewes, a hilly downland event.  Another strong turnout with just short of 300 runners in the senior race.

Full results are available on the Results Page, highlights

  • 1st team Hialsham AC first team: followed by Lewes AC and Wadhurst Runners in third
  • 1st Man Matt Bradford of Lewes AC, second Craig Sharp from Central Park Athletics, 3rd Shane Snow of Brighton Tri
  • 1st Lady Alissa Ellis , 2nd Sue Fry and Third Sarah Underwood all of Hailsham Harriers 
  • Juniors
    - U11 Boys 1st Ilya Korchev (Eastbourne), 2nd Luke Draper (Wadhurst), 3rd George Bune (Hastings AC)
    - U11 Girls 1st Harriet Nickolls (Crowbourgh), 2nd Mary BArlow (Unattached) 3rd Ffion Sharp (Central Park Athletes) - U11
    - U13 Boys 1st Joshua Wakefield (Erith), 2nd Alex Soloshenko (Central Park Athletes), 3rd Marco Picco (Crowborough)
    - U13 Girls 1st Darcy Pring (Lewes), 2nd Eve Taylor (Crowborough), 3rd Phoebe Dachtler (Central Park Athletes)
    - U15 Boys 1st Reuben Coppard (Crowborough)
    - U15 Girls  1st Hope Sankey (Bexhill Tri), 2nd Evie Tapper (Wadhurst) 
    - U17 Boys 1st Matthew Terry (Run Weds), 2nd Billy Wooten (Seford Strider)
    - U17 Girls no entrants

Also eee the photos page taken by my wife Lorraine West.  Feel free to download any photos (there is no charge)

Graham   

Very pleasant warm and dry day (the forecast rain never came) for the first event of the season at Snape Wood near Wadhurst.  A very strong turnout of 305 runners in the senior race for the this two lap hilly course, however being early season the recent dry weather the course was dry and fast, unlike some previous years when the event was after Christmas.

Full results are available on the Results Page, highlights

  • Well done to Lewes AC first team: followed by Wadhurst Runners and Hastings AC third
  • 1st Man Craig Sharp from Central Park Athletics, 2nd Richard Robinson of Lewes AC, 3rd Scott Richardson of Wadhurst Runners
  • 1st Lady Emma Dixon of Brithton Tri, 2nd Rachel Hillman of Hailsham, 3rd Alissa Ellis of Hailsham   
  • Juniors
    - U8 Boys 1st Jonti Hudson (Wadhurst), 2nd Nathan Butcher (Wadhurst),
    - U8 Girls 1st Mollie Bune (Hastings AC), Hannah Beckett (Unattached) 3rd Mia Picco (Crowborough Runners)
    - U11 Boys 1st Finlay Goodman (Unattached), 2nd Ilya Korchev (Eastbourne), 3rd Luke Draper (Wadhurst)
    - U11 Girls 1st Phoebe Datchler (Central Park Athletics), 2nd Harriet Nickolls (Crowborough), 3rd Georgina Nickolls (Crowborough)
    - U13 Boys 1st Joshua Wakefield (Unattached), 2nd James Backhouse (Wadhurst), 3rd Zante Westbrook (Crowborough)
    - U13 Girls 1st Darcy Pring (Lewes), 2nd Eve Taylor (Crowborough), 3rd Zoe Wright (Lewes)
    - U15 Boys 1st Andie Hedger (Brighton Tri), 2nd Bobby Smith (Central Park Athletics), Giovanni Currah (Wadhurst): short course* 1st James Jewell (Brighton Tri),
    - U15 Girls  1st Hope Sankey (Bexhill Tri), 2nd Maddie Brandt (Unattached) 3rd Lottie Crathern (Brighton Tri): short course* 1st Rae Lafey (Hastings AC), 
    - U17 Boys 1st Billy Wooton : short course* 1st Camaron Sharp (Central Park Athletics), 2nd Luca Picco (Crowborough)
    - U17 Girls no entrants
    *Some U15 and U17 runners turned at the U13/U11 turn point so ran the 1.25 mile course

There are about 500 photos on the photos page taken by my wife Lorraine West.  Feel free to download any photos (there is no charge)

Graham   

Looking forward to another season.  The first race of the season will be Snape Wood on 14 October 2018.  Leaflet Please see Events tab for all 6 events.

There has been a small change to the team structure this year to better represent the profile of runners in the events: for this season the teams are: 10 men and 6 ladies (last yr 5)
- Men 4 Senior (last yr 5), 3 V40, 2 V50 (last yr 1), 1 V60
- Ladies 2 Senior, 2 V35 (last yr 1), 1 V45, 1 V55
Runners can move down an age category: eg if you already have 4 V40 Men runners the 4th can count as a senior man.

Please note that whilst there is 16 in a full team as usual you can have as many runners as you want: the more the merrier.

As for last year seniors can pre register for all 6 races for £10 if English Athletics affiliated £16 if unaffiliated or entry on the day is £4 affiliated or £6 unaffiliated. Senior races are 10.30am

Juniors are free if affiliated or £2 or unaffiliated. Junior races are 10am (note for some races there may be different start times for different age categories but 10am is the earliest)

Pre-registration is only available for members of participating clubs and is arranged with your club representative. Payment should be made to your club respresentative. Club representatives need to return the pre registration form by Thursday 27 September 2018.  If you pre register you collect your number from your club representative.

P1060814Hosted by Hastings Runners

The threatened rain held off to make a very pleasant day for the final race of the season. And excellent selection of cakes afterwards.

Team: First Hastings AC, Second Lewes AC, Third Hailsham Harriers

Men: First Kieran Booker (Hastings AC), Second Ashley Humphreys (Eastbourne Rovers), Third Sebastion Cirillo (Eastbourne Rovers)

Ladies: First Karen Murdocck (Hastings AC), Second Sally Norris (Lewes AC), Third Alissa Ellis (Hailsham Harriers)

As usual please see the photos tab for photos from the event taken by Lorraine West.

As this was the final event the race was followed by the presentations for the season.

Team: First  Lewes AC, Second Hastings AC, Third Hailsham Harriers

Men overall: First Gary Foster (Hastings AC), Second Ashley Humphreys (Eastbourne Rovers), Third Sebastion Cirillo (Eastbourne Rovers)

Ladies overall: First Alissa Ellis (Hailsham Harriers), Second Sally Norris (Lewes AC), Third Michaela Furlong (Hailsham Harriers)

For a full list of the awards by age category please click here and for Junior click here

Thanks for the season go to:
My wife Lorraine West for taking all the photos and managing the Facebook page
Pete Standen for doing the results for the first 5 races and helping me with the results today along with Adrian Thomas
Roger Stone our chairman and treasurer for pushing everything along 
Tempo or Eastbourne for providing the Award vouchers at a discount
All the clubs and volunteers who put on the events
And to everyone who participated


Graham West: website coordinator

Hosted by Heathfield Road Runners (new event)

P1060312Stunning location for this new event.  Had a bit of everything, gravel tracks, mud paths, lakes, steep hills up and down, woodland and Gibraltor Tower.  I thought on the second lap after the long up hill that the final mile would be a gentle descent to the finish, then we turned right down a steep hill, and what goes down must go up, bit of a killer hill at the end.  A great course.  Our thanks go to Dominic and his family for allowing us to put on this event in such a great location.

Team: First  Hastings AC, Second Hailsham Harriers, Third Lewes AC

Men: First Gary Foster (Hastings AC), Second Tom Oliver (Eastbourne Rovers), Third Sebastion Cirillo (Eastbourne Rovers)

Ladies: First Stacey Clusker (Hastings AC), Second Sally Norris (Lewes AC), Third Alissa Ellis (Hailsham Harriers)

Juniors First by category: Girls U17 Rebekah Coomber (Eastbourne Rovers), U15 No entries, U13 Bethany Casse (Wadhurst Runners), U11 Charlotte Lester (Unattached)
Boys U17 No entries,  U15 Tommy Brooker (Bexhill Runners and Tri), U13 Sam Gilliam (Bexhill Runners and Tri), U11 Finlay Goodman (Unattached)

Please see the results tab for full results.

Also see the photos on the photos page taken by the league official photographer Lorraine West.

Hosted by Lewes AC

Plenty of weather for this one, fog, rain and wind, good thing was the wind was behind us coming back up the hill.  I have always thought of this as one of the not so muddy courses being on chalkland which is freer draining thas the weald clay courses, but today there was some pretty good quality mud on this one.

Team: First Lewes AC, Second Hailsham Harriers, Third Heathfield/Uckfield.

Men: First Scott Richardson (Wadhurst Runners), Second Josh Burgess (Lewes AC), Third Daniel Stidder (Eastbourne Rovers)

Ladies: First Issy Coomber (Lewes AC), Second Sue Fry (Hailsham Harriers), Third Fiona Demauny (Hailsham Harriers)

Juniors:First Patrick Connolly (Brighton and Hove AC), Second Mark Griffin (Brighton Tri), Third Sam Gillam (Bexhill)

See the results tab for full results and there are about 170 photos on the photos page taken by the league official photographer, Lorraine who bared the elements.  I won't apologise for the rather foggy pictures, that is just how it was.